Juho Nykänen voitti jälleen Finnish Mastersin osakilpailun

Joni Ahola
22.10.2018

Finalistit: Juho Nykänen ja Vsevolod Titov
Finalistit: Juho Nykänen ja Vsevolod Titov
Voittaja: Juho Nykänen
Voittaja: Juho Nykänen
Kisojen palkintoja
Kisojen palkintoja
Kisojen finalistit
Kisojen finalistit
Kisojen TOP4: Tero Räisänen, Juho Nykänen, Vsevolod Titov ja Arseni Sevastyanov
Kisojen TOP4: Tero Räisänen, Juho Nykänen, Vsevolod Titov ja Arseni Sevastyanov

The Free Pyramid eli Amerikanka toimi lajina kauden toisessa The Finnish Master Seriesin osakilpailussa Helsingin Puhveliklubilla. Juho Nykänen selvitti tien voittajaksi puhtaalla suorituksella voittamalla kaikki pelaamaansa viisi ottelua. Nykänen voitti kisojen finaalissa tiukkojen vaiheiden jälkeen Petroskoin Vsevolod Titovin lukemin 5-4. Finaali eteni tasaisesti vuorovoitoin ja Nykäsen vahva panos kontraerässä toi Pyhtään ruiskulle jo kauden toisen voiton. Kisojen kolmanneksi pelasi divarissa tuhoa tällä kaudella tehnyt nuori Kotkan Arseni Sevastyanov ja Oulun Tero Räisänen

The Finnish Master Series RG2 / mestaruussarja (Amerikanka), Helsinki 20.-21.10.2018

Tulosluettelo:

1.Nykänen JuhoKaKaPyhtää
2.Titov VsevolodIntStPetroskoi
3.Räisänen TeroTBOOulu
3.Sevastyanov ArseniBKKotka
5.Laine KimPVKHelsinki
5.Lomakin NikolaiPVKHelsinki
5.Lukkari JuusoEBKInkoo
5.Pohjola PetriPVKHelsinki
9.Ahola RistoEBKInkoo
9.Auno JuhaTBOOulu
9.Koponen MarkkuHSKHelsinki
9.Uitti TerhoPVKEspoo
13.Manninen JoriPVKVantaa
13.Peresada AleksanderIntStTallinna
13.Saarinen SanteriRitzHelsinki
13.Tainio JarmoPVKHelsinki
17.Baskov DmitriPVKHelsinki
17.Davydov VladimirPVKHelsinki
17.Frolov VitaliPVK 
17.Kaustinen MikkoRolliHelsinki
17.Mäki HenriTBOOulu
17.Parikka TeroHyvBKJärvenpää
17.Zhukov OleksiyPVKHelsinki

 

R1 / 1. kierros

[1] Nykänen Juho - W.O. 4 - 0 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Zhukov Oleksiy - Kaustinen Mikko 4 - 1 (4)
Kesto 1 h 33 min, pöytä 5

Frolov Vitali - W.O. 4 - 0 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

W.O. - Pohjola Petri 0 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Koponen Markku - W.O. 4 - 0 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Sevastyanov Arseni - Parikka Tero 4 - 1 (4)
Kesto 49 min, pöytä 6

Saarinen Santeri - Lomakin Nikolai 2 - 4 (4)
Kesto 1 h 35 min, pöytä 7

W.O. - [4] Davydov Vladimir 0 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

[3] Laine Kim - W.O. 4 - 0 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Mäki Henri - Räisänen Tero 0 - 4 (4)
Kesto 1 h 0 min, pöytä 8

Peresada Aleksander - Uitti Terho 0 - 4 (4)
Kesto 1 h 50 min, pöytä 6

W.O. - Baskov Dmitri 0 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Auno Juha - W.O. 4 - 0 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Manninen Jori - Tainio Jarmo 4 - 0 (4)
Kesto 50 min, pöytä 8

Titov Vsevolod - Ahola Risto 4 - 3 (4)
Kesto 1 h 59 min, pöytä 5

W.O. - [2] Lukkari Juuso 0 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

W2 / 2. kierros, voittaneiden puoli

Nykänen Juho - Zhukov Oleksiy 4 - 2 (4)
Kesto 1 h 42 min, pöytä 8

Frolov Vitali - Pohjola Petri 0 - 4 (4)
Kesto 1 h 57 min, pöytä 7

Koponen Markku - Sevastyanov Arseni 3 - 4 (4)
Kesto 59 min, pöytä 6

Lomakin Nikolai - Davydov Vladimir 4 - 0 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Laine Kim - Räisänen Tero 1 - 4 (4)
Kesto 3 min, pöytä 7

Uitti Terho - Baskov Dmitri 4 - 0 (4)
Kesto 0 min, pöytä 8

Auno Juha - Manninen Jori 4 - 0 (4)
Kesto 1 h 1 min, pöytä 5

Titov Vsevolod - Lukkari Juuso 4 - 3 (4)
Kesto 1 h 40 min, pöytä 8

L2 / 2. kierros, hävinneiden puoli

W.O. - Kaustinen Mikko 0 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

W.O. - W.O. 0 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

W.O. - Parikka Tero 0 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Saarinen Santeri - W.O. 4 - 0 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

W.O. - Mäki Henri 0 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Peresada Aleksander - W.O. 4 - 0 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

W.O. - Tainio Jarmo 0 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Ahola Risto - W.O. 4 - 0 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

L3 / 3. kierros, hävinneiden puoli

Manninen Jori - Kaustinen Mikko 4 - 1 (4)
Kesto 3 h 1 min, pöytä 8

Lukkari Juuso - W.O. 4 - 0 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Laine Kim - Parikka Tero 4 - 2 (4)
Kesto 1 h 36 min, pöytä 7

Baskov Dmitri - Saarinen Santeri 0 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Koponen Markku - Mäki Henri 4 - 3 (4)
Kesto 1 h 30 min, pöytä 7

Davydov Vladimir - Peresada Aleksander 0 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Zhukov Oleksiy - Tainio Jarmo 2 - 4 (4)
Kesto 1 h 40 min, pöytä 5

Frolov Vitali - Ahola Risto 2 - 4 (4)
Kesto 1 h 36 min, pöytä 6

WQ / 3. kierros, voittaneiden puoli (pääsystä cupiin)

Nykänen Juho - Pohjola Petri 4 - 2 (4)
Kesto 56 min, pöytä 6

Sevastyanov Arseni - Lomakin Nikolai 4 - 2 (4)
Kesto 2 h 12 min, pöytä 5

Räisänen Tero - Uitti Terho 4 - 0 (4)
Kesto 0 min, pöytä 6

Auno Juha - Titov Vsevolod 3 - 4 (4)
Kesto 1 h 34 min, pöytä 7

L4 / 4. kierros, hävinneiden puoli

Manninen Jori - Lukkari Juuso 1 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

Laine Kim - Saarinen Santeri 4 - 2 (4)
Kesto 1 h 27 min, pöytä 6

Koponen Markku - Peresada Aleksander 4 - 0 (4)
Kesto 58 min, pöytä 5

Tainio Jarmo - Ahola Risto 1 - 4 (4)
Kesto 1 h 22 min, pöytä 8

LQ / 5. kierros, hävinneiden puoli (pääsystä cupiin)

Lukkari Juuso - Uitti Terho 4 - 1 (4)
Kesto 1 h 17 min, pöytä 7

Laine Kim - Auno Juha 4 - 1 (4)
Kesto 0 min, pöytä 6

Koponen Markku - Pohjola Petri 2 - 4 (4)
Kesto 1 h 17 min, pöytä 5
(Pohjola neljänteen erään aloituspartti)

Ahola Risto - Lomakin Nikolai 2 - 4 (4)
Kesto 0 min, pöytä -

QF / Puolivälierät

Nykänen Juho - Lomakin Nikolai 5 - 1 (5)
Kesto 1 h 14 min, pöytä 5

Sevastyanov Arseni - Laine Kim 5 - 4 (5)
Kesto 2 h 19 min, pöytä 6

Räisänen Tero - Pohjola Petri 5 - 2 (5)
Kesto 1 h 13 min, pöytä 7

Titov Vsevolod - Lukkari Juuso 5 - 1 (5)
Kesto 1 h 51 min, pöytä 8

SF / Semifinaali

Nykänen Juho - Sevastyanov Arseni 5 - 2 (5)
Kesto 1 h 0 min, pöytä 5

Räisänen Tero - Titov Vsevolod 3 - 5 (5)
Kesto 1 h 49 min, pöytä 7

F / Loppuottelu

Nykänen Juho - Titov Vsevolod 5 - 4 (5)
Kesto 1 h 55 min, pöytä 5

 

Toisen pelipäivän tallenteita: https://youtu.be/CIRhzV63oLI