Tallinnan Pepsi Cupin Moskovskaja turnauksessa Juho Nykänen upeasti toinen

Joni Ahola
4.3.2018

Juho Nykänen voitti viime vuonna EEBC:n osakilpailun ja jatkoi upeaa esitysä kv-kentillä myös tänä vuonna nappamalla 2. sijan 85 pelaajan Pepsi Cupista Tallinnassa.
Juho Nykänen voitti viime vuonna EEBC:n osakilpailun ja jatkoi upeaa esitysä kv-kentillä myös tänä vuonna nappamalla 2. sijan 85 pelaajan Pepsi Cupista Tallinnassa.
Juho Nykänen ja Aleksander Isaenko aloittamassa finaalia joka meni lopulta aina su-ma välisen yön pikkutunneille asti.
Juho Nykänen ja Aleksander Isaenko aloittamassa finaalia joka meni lopulta aina su-ma välisen yön pikkutunneille asti.
Juho Nykänen pelasi tiukan ottelun semifinaalissa Valko-Venäjän Evgeny Kurtaa vastaan ja tässä kuvakollaasi Nyksyn hienosta kontravoitosta.
Juho Nykänen pelasi tiukan ottelun semifinaalissa Valko-Venäjän Evgeny Kurtaa vastaan ja tässä kuvakollaasi Nyksyn hienosta kontravoitosta.
Tallinn Pepsi Cup voittaja Liettuan Aleksander Isaenko
Tallinn Pepsi Cup voittaja Liettuan Aleksander Isaenko
Tallinn Pepsi Cup semifinalisti Venäjän Vladimir Dulgarov
Tallinn Pepsi Cup semifinalisti Venäjän Vladimir Dulgarov
Tallinn Pepsi Cup semifinalisti Valko-Venäjän Evgeny Kurta
Tallinn Pepsi Cup semifinalisti Valko-Venäjän Evgeny Kurta
Arseni Sevastyanov pelasi hienosti sijalle 33. ja oli vain pallon päässä cup paikasta.
Arseni Sevastyanov pelasi hienosti sijalle 33. ja oli vain pallon päässä cup paikasta.

Juho Nykänen pelasi upeasti itsensä Tallinnan Pepsi Cupin finaaliin kukistamalla semifinaalissa kovan luun Evgeny Kurtan 4-3. Kontraerä meni Nykäselle vakuuttavasti 8-0. Finaalissa lajipäällikkömme sai vastaan Liettuan huipputykin Aleksander Isaenkon ja finaali meni Isaenkolle lukemin 4-1 (8-4, 8-1, 8-7, 0-8, 8-0). Upea suoritus Nykäseltä, sillä tie finaaliin oli varsin pitkä hänen kärsittyään heti avauskierroksella tappion Latvian kovalle naistähdelle Ljubov Parizherille 2-3.

Tallinnan Pepsi Cup pelattiin Moskovskajan merkeissä viikonloppuna 3.-4.3.2018 ja mukana oli peräti 85 pelaajaa minkä vuoksi pelipäivät menivät todella myöhäiseksi. Suomalaista edustusta oli mukana myös mukavasti. Juho Nykäsen lisäksi myös Akseli Matikkala pelasi vakuuttavasti voitosta voittoon kunnes 8-cupissa voittoputken tielle osui nälkäinen Juho Nykänen.

Suomalaisten sijoitukset:

2. Juho Nykänen
5.-8. Akseli Matikkala
17.-32. Markku Koponen
17.-32. Tero Räisänen 
17.-32. Henri Mäki 
33.-48. Oleksey Zhukov 
33.-48. Jarmo Tainio 
33.-48. Arseni Sevastyanov 
65.-85. Valtteri Meronen 

Lisäksi omilta kentiltä tuttumme Nikolai Lomakin pelasi Venäjän lipun alla sijalle 33.-48 ja Finnish Openissakin väläyttänyt Mikko-Kristjan Sihvonen sijalle 17.-32 kuin myös pari RG-kilpailua Suomessa voittanut Vsevolod Titov samoin sijalle 17.-32.

Kaavio: http://www.llb.su/node/3004144/tables

1. Kierros:
A. Nitievskij BLR - V. Meronen 3-0
L. Parizher LAT - J. Nykänen 3-2
O. Zhukov - I. Ban EST 3-0
K. Klenjs LAT - T. Räisänen 0-3

2. Kierros voittaneiden puoli:
L. Parizher LAT - H. Mäki 3-0
S. Makarenko EST - N. Lomakin 2-3
A. Matikkala - V. Murav'ev ESP 3-0
M. Shtejn BLR - M. Koponen 1-3
M. Nasretdinov EST - O. Zhukov 0-3
A. Sevastyanov - V. Pankratov EST 3-0
J. Tainio - T. Räisänen 0-3

3. Kierros hävinneiden puoli:
V. Meronen - B. Andrei EST 0-3
J. Nykänen - I. Klejns LAT 3-0
K. Zadeikis LTU (DNS) - H. Mäki

3. Kierros voittaneiden puoli:
N. Lomakin - A. Matikkala 2-3
F. Graschenkov RUS - M. Koponen 3-0
O. Zhukov - A. Vorob'yov EST 2-3
A. Sevastyanov - S. Andrey EST 2-3
T. Räisänen - V. Titov RUS 3-0

Arsenin osalta 32-cup paikka voittaneiden puolelta oli todella lähellä sillä kontraerä päättyi harmittavasti 7-8 vastustajan hyväksi.

4. Kierros hävinneiden puoli:
S. Voroncova LAT - J. Tainio 0-3
J. Nykänen - A. Dudina EST 3-0
K. Simonov EST - H. Mäki 2-3

5. Kierros hävinneiden puoli:
J. Tainio - O. Grishyn LTU 2-3
J. Nykänen - A. Anikin EST 3-0
V. Davydov RUS - A. Sevastyanov 3-0
H. Mäki - O. Zhukov 3-0
A. Churilov EST - M. Koponen 1-3
K. Klejns LAT - N. Lomakin 3-2

Kirpeä tappio Jarmo Tainiolle pääsystä 32-cupiin, kun hän johti Liettuan Grishyniä jo 2-0. Ottelu kesti lähes epäinhimillisen myöhään kun päättyi vasta klo 04:55 la-su välisenä yönä.

32-cup:
A. Isaenko LTU - H. Mäki 4-2
R. Malinauskas LTU - M. Koponen 4-0
A. Matikkala - O. Grishyn LTU 4-1
A. Vorob'yov EST - J. Nykänen 1-4
T. Räisänen - A. Martinkenas 0-4

16-cup:
A. Matikkala - E. Boldyshev EST 4-3
J. Nykänen - I. Kalabin RUS 4-0

8-cup:
A. Buc EST - V. Dyul'garov RUS 0-4
A. Isaenko LTU - R. Malinauskas LTU 4-0
A. Matikkala - J. Nykänen 2-4
S. Andrey EST - E. Kurta BLR 3-4

Semifinaalit:
V. Dyul'garov RUS - A. Isaenko LTU 0-4
J. Nykänen - E. Kurta BLR 4-3

Finaali:
A. Isaenko LTU - J. Nykänen 4-1