EEBC Pyramid Tour Vilna - Petri Pohjola finaalissa

Joni Ahola
6.11.2017

Petri Pohjola on edelleen Suomen tilastoissa ylivoimainen ykkönen voittojen määrässä
Petri Pohjola on edelleen Suomen tilastoissa ylivoimainen ykkönen voittojen määrässä
Kuva: EEBC & Petri Pohjola / FB
Kuva: EEBC & Petri Pohjola / FB
Kuva: EEBC & Petri Pohjola / FB
Kuva: EEBC & Petri Pohjola / FB
Kuva: EEBC & Petri Pohjola / FB
Kuva: EEBC & Petri Pohjola / FB

Helsingin Petri Pohjola oli Suomen ainoa edustaja viime viikonloppuna Liettuan Vilnassa järjestetyssä Pyramidin Eurotourin osakilpailussa. 46 pelaajan joukosta Pohjola pelasi itsensä upeasti aina finaaliin asti. Pohjola aloitti turnauksen räväkästi 3-0 voitolla, mutta joutui taipumaan 2-3 kontratappion moninkertaiselle Tourin voittajalla Puolan Gagik Arutyunyanille. Pohjola kuitenkin selvitti tästä tiensä vasemmalta laidalta cupiin ja voitti tiukat 8-cup ja semifinaaliottelunsa makoisasti kontrassa. Finaalissa ei aivan pallot pyörineet vaan ottelu päättyi vastustajalle Liettuan Dmitrij Oleinikille lopulta 4-1.

Petri Pohjolan ottelut:

Petri Pohjola - Adukauskas Marius (LTU) 3-0
Petri Pohjola - Gagik Arutyunyan (POL) 2-3
Petri Pohjola - Konstantin Pchelin (LTU) 3-1
Petri Pohjola - Konstantin Kovalevskiy (GER) 3-0 (16-cup)
Petri Pohjola - Levaldas Arcimavichius (LTU) 3-2 (8-cup)
Petri Pohjola - Artur Danilov (LTU) 4-3 (semifinal)
Petri Pohjola - Dmitrij Oleinik (LTU) 1-4 (final)

 

Place    Player         г.р.    зв.    City    Points
1    Oleinik Dmitrij    Lithuania    1996    МС    Vilnius    43.0
2    Pohjola Petri    Finland                31.0
3-4    Danilov Artur    Lithuania    1963        Vilnius    25.0
3-4    Parijer Lubov    Latvia    1988    МС    Rīga    25.0
5-8    Aliabjev Artur    Lithuania    1989        Vilnius    21.0
5-8    Arcimavichius Levaldas    Lithuania    1973        Vilnius    21.0
5-8    Bricun Radoslav    Lithuania    1976        Vilnius    21.0
5-8    Ivanovas Valerijus    Lithuania        МС    Vilnius    21.0
9-16    Arutyunyan Gagik    Poland    1992        Lublin    19.0
9-16    Bojarovich Ruslan    Lithuania    1971    МС    Vilnius    19.0
9-16    Gevorkjan Dima    Lithuania    2004        Vilnius    19.0
9-16    Grabauskas Algimantas    Lithuania    1990            19.0
9-16    Kovalevskiy Konstantin    Germany    1974        Heidelberg    19.0
9-16    Luksys Albertas    Lithuania    1987        Marijampolė    19.0
9-16    Siniavskij Igor    Lithuania    1962        Vilnius    19.0
17-24    Atmanavichius Dainius    Lithuania    1971            15.0
17-24    Barinov Aleksandr    Lithuania    1983        Vilnius    15.0
17-24    Gurkina Anna    Latvia            Rīga    15.0
17-24    Krasauskas Rytis    Lithuania    1987            15.0
17-24    Matvejev Oleg    Lithuania    1971        Visaginas    15.0
17-24    Pchelin Konstantin    Lithuania    1973    МС    Vilnius    15.0
17-24    Petukauskas Vaidas    Lithuania            Panevėžys    15.0
17-24    Tunkulas Virgis    Lithuania    1991            15.0
25-32    Anoshyn Evgeny    Lithuania    1978        Vilnius    11.0
25-32    Dimshlys Kestutis    Lithuania    1976            11.0
25-32    Krasauskas Richardas    Lithuania    1961        Panevėžys    11.0
25-32    Moriz Nikolai    Germany            Berlin    11.0
25-32    Norvaishas Vytautas    Lithuania    1977        Vilnius    11.0
25-32    Pukenas Tomas    Lithuania    1988        Panevėžys    11.0
25-32    Tamonis Linas    Lithuania    1969        Vilnius    11.0
25-32    Kudinov Renat    Latvia    2003        Jurmala    11.0
33-46    Arndt Aleksandr    Germany    1974        Berlin    7.0
33-46    Bajoras Aurimas    Lithuania    1983        Panevėžys    7.0
33-46    Bareika Andrius    Lithuania    1973        Ignalina    7.0
33-46    Bashmakov Mikhail    Latvia    1967        Rīga    7.0
33-46    Darvin Максим    Germany    1977        Berlin    7.0
33-46    Jrosevic Edvin    Lithuania    1993        Vilnius    7.0
33-46    Klimov Viktor    Bulgaria    1947        Varna    7.0
33-46    Lomako Jevgenij    Lithuania    1986        Vilnius    7.0
33-46    Lukashik Luka    Lithuania    2004        Vilnius    7.0
33-46    Murnikovas Gediminas    Lithuania    1990            7.0
33-46    Rygelis Tautvydas    Lithuania    1991            7.0
33-46    Stefanski Mariusz    Poland            Gdańsk    7.0
33-46    Voroncova Svetlana    Latvia    1966        Liepaja    7.0
33-46    Zaskevichius Evaldas    Lithuania    1999        Kaunas    7.0
33-46    Almakaev Alexander    Belgium    1961        Брюсель    7.0
×    Adukauskas Marius    Lithuania    1967        Panevėžys