Henri Mäki ja Tero Räisänen jälleen RG-finaalissa

Joni Ahola
29.10.2017

Finalistit Henri Mäki ja Tero Räisänen (kuva: Tornio / Juha Auno)
Finalistit Henri Mäki ja Tero Räisänen (kuva: Tornio / Juha Auno)
Finalistit Tero Räisänen ja Henri Mäki (kuva: Tornio / Juha Auno)
Finalistit Tero Räisänen ja Henri Mäki (kuva: Tornio / Juha Auno)
Henri Mäki on voittanut kauden 2017-18 molemmat RG-kilpailut (kuva: Tornio / Juha Auno)
Henri Mäki on voittanut kauden 2017-18 molemmat RG-kilpailut (kuva: Tornio / Juha Auno)
Hallitseva Nevskajan Suomenmestari Räisänen meni omaan tuttuun tyyliinsä nopealla lennolla finaaliin ilman yhtäkään erätappiota. (kuva: Tornio / Juha Auno)
Hallitseva Nevskajan Suomenmestari Räisänen meni omaan tuttuun tyyliinsä nopealla lennolla finaaliin ilman yhtäkään erätappiota. (kuva: Tornio / Juha Auno)
Mika Juola, kilpailun neljäs (kuva: Tornio / Juha Auno)
Mika Juola, kilpailun neljäs (kuva: Tornio / Juha Auno)
Kari Tunturi, kilpailun kolmas (kuva: Tornio / Juha Auno)
Kari Tunturi, kilpailun kolmas (kuva: Tornio / Juha Auno)
Jari Pessa ToK (kuva: Tornio / Juha Auno)
Jari Pessa ToK (kuva: Tornio / Juha Auno)
Kari Timosaari OBK (kuva: Tornio / Juha Auno)
Kari Timosaari OBK (kuva: Tornio / Juha Auno)
Koreat palkinnot (kuva: Tornio / Juha Auno)
Koreat palkinnot (kuva: Tornio / Juha Auno)

Torniossa pelattiin kauden toinen Pyramidin RG-kilpailu. Lajina pelattiin Nevskajaa (The Dynamic Pyramid) ja ensimmäisen RG-kilpailun tapaan finaalissa pelasi OBK:n kaksikko Henri Mäki ja Tero Räisänen. Myös tällä kertaa Henri Mäki selviytyi finaalista voittajana lukemin 4-2 hänen tehdessä myös finaalin avauserässä 8 pallon sarjan. Semifinaaleihin asti ylsivät myös OBK:n parivaljakko Kari Tunturi ja Mika Juola.

Henri Mäki ja Kari Tunturi pelasivat varsinaisen trillerisemifinaalin Tornion illassa, kun Tunturi meni ottelussa jo 0-3 johtoon voittamalla kolmannen erän kutkuttavasti 7-8. Mäki näytti kuitenkin taitonsa nousemalla tässä maratonottelussa vielä takaa tasoihin ja ohi voittoon viemällä neljä seuraavaa erää. Ratkaiseva kontraerä päättyi 8-6.

 

Kiitoksia Torniolle kilpailuista! Ollaan saatu uusi pyramidin RG-kaupunki Suomeen!

1. Kierros 

Henri Mäki OBK - W.O. (3-0) 
Olli-Pekka Heikkilä ToK - Kari Timosaari OBK (1-3) 84 48 68 68 ; 24-28 
Hannu Hatunen OBK - Petri Heikkinen ToK (2-3) 83 28 85 48 78 ; 29-32 
Jari Pessa ToK - Mika Juola OBK (3-2) 87 78 48 86 81 ; 35-30 
Juha Auno ToK - Arvi Koskinen OBK (3-2) 38 80 28 84 84 ; 29-24 
Janne Siilakka ToK - Matti Alaviuhkola ToK (0-3) 68 18 58 ; 12-24 
Matti Autio ToK - Hannu Laukka OBK (3-0) 87 80 87 ; 24-14
Kari Tunturi OBK - Tero Räisänen OBK (0-3) 48 28 78 ; 13-24

Voittajien puoli 2. Kierros

Henri Mäki OBK - Kari Timosaari OBK (3-2) 28 38 81 83 83 ; 29-23
Petri Heikkinen ToK - Jari Pessa ToK (1-3) 58 84 68 58 ; 24-28
Juha Auno ToK - Matti Alaviuhkola ToK (3-2) 82 82 58 68 85 ; 35-25
Matti Autio ToK - Tero Räisänen OBK (1-3) 48 08 84 68 ; 18-28

Hävinneiden puoli 2. kierros 

W.O. 0 - Olli-Pekka Heikkilä ToK (0-3) ; 0-0
Hannu Hatunen OBK - Mika Juola OBK (0-3) 68 78 18 ; 14-24
Arvi Koskinen OBK - Janne Siilakka ToK (3-0) 85 82 85 ; 24-12
Hannu Laukka OBK - Kari Tunturi OBK (0-3) 28 58 08 ; 7-24

Hävinneiden puoli 3. kierros 

Olli-Pekka Heikkilä ToK - Matti Alaviuhkola ToK (3-1) 81 81 38 83 ; 27-13
Mika Juola OBK - Matti Autio ToK (3-0) 82 83 85 ; 24-10
Arvi Koskinen OBK - Kari Timosaari OBK (2-3) 58 84 83 38 38 ; 27-31
Kari Tunturi OBK - Petri Heikkinen ToK (3-2) 83 68 48 85 80 ; 34-24

Voittajien puoli 3. Kierros 

Henri Mäki OBK - Jari Pessa ToK (3-1) 68 81 86 85 ; 30-20
Juha Auno ToK - Tero Räisänen OBK (0-3) 68 28 48 ; 12-24

Hävinneiden puoli 4. kierros 

Olli-Pekka Heikkilä ToK - Mika Juola OBK (1-3) 58 68 86 78 ; 26-30
Kari Timosaari OBK - Kari Tunturi OBK (1-3) 68 81 58 38 ; 22-25

Hävinneiden puoli 5. kierros 

Mika Juola OBK - Jari Pessa ToK (3-1) 82 68 80 81 ; 30-11
Kari Tunturi OBK - Juha Auno ToK (3-0) 80 85 83 ; 24-8

1/2 finaali 

Henri Mäki OBK - Kari Tunturi OBK (4-3) 38 18 78 82 83 83 86 ; 43-38
Tero Räisänen OBK - Mika Juola OBK (4-0) 83 82 86 80 ; 32-11

Finaali 

Henri Mäki OBK - Tero Räisänen OBK (4-2) 83 08 86 80 78 83 ; 39-28 1.erä ja Henri 8 sarja

 

Lopputulokset:

  voitetut otteluthävityt ottelutvoitetut    eräthävityt    erätpallosuhde (jos tarvittu)RG-pisteet
  
1Henri Mäki OBK401483216
2Tero Räisänen OBK411554313
3Kari Tunturi OBK4215103011
4Mika Juola OBK421492110
5Jari Pessa ToK2289-208
6Juha Auno ToK22610-137
7Olli-Pekka Heikkilä ToK228766
8Kari Timosaari OBK2299-15
9Arvi Koskinen OBK127634
10Matti Alaviuhkola ToK1266-123,5
11Petri Heikkinen ToK1268-113
12Matti Autio ToK1246-142,5
13Hannu Hatunen OBK0226-132
14Janne Siilakka ToK0206-241,5
15Hannu Laukka OBK0206-271