Tero Räisäsestä uusi Pyramidin Suomenmestari

Joni Ahola
29.5.2017


The Dynamic Pyramidissa saatiin Kulttuuritalon SM-finaalitapahtumassa Suomen pyramidille uusi Suomenmestari, kun Oulun 19v Tero Räisänen iski voittoon. Finaalissa kaatui Espoon Jarno Ahola puhtaasti 5-0. Numeroista huolimatta finaali oli erittäin tiukka sillä varsinkin kolme ensimmäistä erää olivat erittäin tasaisia Räisäsen viedessä ne kaikki niukasti nimiinsä. Pronssimitalit Kotkan Juho Nykäselle ja Oulun Mika Juolalle.

The Dynamic Pyramid SM 27.5.2017

Semifinaali 1: Mika Juola OBK vs. Jarno Ahola EBK 0-5 (2-8, 0-8, 5-8, 2-8, 1-8)

--------------------------------------------------------------

Juola voittaa teikkauksen ja aloittaa.

1. Erä 0-1 (0-8)

Alun seiftitunnustelun jälkeen pallot ovat levällään ympäri pöytää. Aholalle jää paikka ja luikka keskelle, kohde kulmaan, luikka keskelle, kohde kulmaan, luikka kulmaan, kohde keskelle, luikka keskelle, kohde kulmaan ja kasin sarja.

2. Erä 0-2  (2-8)

Aholalta aloitus ohi ja Juolalle jää luikkapaikka keskelle, mutta niukasti ohi. Ahola kohde kulmaan, luikka keskelle, kohde kulmaan, kohde keskelle ja seifti. Juola kuittaa pitkän luikan kulmaan, kohde kulmaan ja seifti.
Ahola kohde kulmaan, luikka ohi ja Juolalle paikka, muti ohi. Ahola kohde kulmaan, kohde keskelle, luikka kulmaan.

3. Erä 0-3 (5-8)

Juola aloitus ohi. Ahola seiftaa, Juola virhe. Ahola pallo pois ja käsipallo kulmaan, mutta luikka jää reikään. Hetken seiftailun jälkeen Juola hyökkää luikkaan, mutta niukasti ohi. Ahola luikka keskelle, kohde kulmaan, luikka kulmaan, kohde kulmaan.
Molemmilta muutamia hyökkäyksiä, mutta ohi. Juola luikka keskelle, kohde kulmaan, kulmaluikka ohi.
Juola pitkä luikka luikka kulmaan, kohde keskelle.
Juolalta hyökkäys keskelle, Aholalle jää luikkapaikka kulmaan, mutta ohi.
Seiftiä ja hyökkäyksiä ilman tulosta, kunnes Juola kohde kulmaan, mutta luikka jää reikkään. Aholalta heti perään pitkä luikka kulmaan ja käsipallo kulmaan.

4. Erä 0-4 (2-8)

Ahola aloitus ohi.
Juola kohde keskelle, kulmaluikka ohi. Ahola seiftaa.
Pitkähkön seiftailun jälkeen Ahola kohde keskelle. mutta ei jatkopaikkaa. Seiftailu jatkuu, pallot keskellä pöytää. Juola hyökkää kulmaan, mutta ohi. Ahola kohde keskelle, luikka keskelle, kohde keskelle, luikka keskelle, kulmaan ohi. Juola kohde kulmaan, mutta luikka jää melkein reikään. Ahola seiftaa, Juolalta luikkaa tunttaa. Aholalle jää luikka paikka keskelle, ja pesään, kohde kulmaan ja kohde kulmaan.

5. Erä 0-5 (1-8)

Juola aloitus ohi.  Ahola luikka kulmaan, mutta käsipallo ohi, joka jää luukulle, mutta Juola jää maskiin. Juola yrittää omaa vallista kulmaan, mutta virhe. Ahola pallo pois ja käsipallo kulmaan, mutta luikka tunttaa reikään.
Muutaman yrityksen jälkeen Ahola pommilla kohdepallo keskelle, mutta jatko ohi. Juola hyökkää kulmaan, mutta ohi  -> pallot levällään.
Ahola kohde keskelle, mutta kulmaluikka ohi. Juola luikka keskelle, käsipallo ohi. Ahola kohde keskelle, kohde keskelle, luikka kulmaan ja partti.

Alla Jarno Aholan haastattelu pelin jälkeen

http://sm.sbil.fi/Videot/Jarppi-Semi1.MP4

------------------------------------------------------

 


Semifinaali 2: Tero Räisänen OBK vs. Juho Nykänen 5-2 (8-6, 8-5, 4-8, 1-8, 8-0, 8-2, 8-5)

------------------------------------------------------

Nykänen voittaa teikkauksen ja aloittaa.

1. Erä 1-0 (8-6)

Aloitus ohi.
Alun tunnustelun jälkeen Räisäselle jää paikka ja kohde pallo kulmaan, mutta seiftiluikka jää reikään.
Nykänen hyökkää keskelle kohdepallon ja pesään, kohde keskelle, kohde kulmaan, luikka keskelle ohi. Räisänen luikka kulmaan, käsipallo ohi.
Räisänen kohde kulmaan, mutta luikkaa röpöttää.
Nykänen kohde keskelle, luikka kulmaan, kohde kulmaan, ison leikkuun luikka ohi. Pallot valleissa.
Räisänen luikka keskelle, kohde keskelle, luikka kulmaan, kohde kulmaan, hankala pitkä luikka ohi. Nykäselle jää paikka, mutta restillä ohi.
Räisänen pitkä kohde forssilla pesään.

2. Erä 2-0 (8-5)

Räisänen aloitus ohi.
Pitkän seiftailun jälkeen, Räisäsellä jää kohde reikään, ja Nykänen tekee, mutta luikkakoitos ohi, ja kohde jää reikään. Tero tekee kohteen, luikka kulmaan, kohde kulmaan, mutta oma ui keskelle (virhe). Nykänen pallo pois, kohde keskelle, luikka kulmaan, kohde keskelle, luikka kulman ohi.  Räisänen tuuripallo keskelle, luikka kulmaan, kohde kulmaan, luikka kulmaan ohi.
Räisänen luikka kulmaan, luikka kulmaan ja kohde kulmaan.  

3. Erä 2-1 (4-8)

Nykänen aloitus ohi.
Räisänen kohde kulmaan, mutta hankalahko jatko ohi. 
Seiftailun jälkeen, Nykänen luikka keskelle, kohde keskelle, luikka keskelle, kohde kulmaan, luikka keskelle, kohde kulmaan, hankalahko kohde ohi. Räisäselle jää paikka, ja kohde kulmaan ja seifti.

Tero luikka kulmaan, kohde kulmaan, luikka kulmaan ohi. Nyksy todella hieno pitkän matkan luikka kulmaan, kohde keskelle ohi. Nyksy luikka kulmaan ja kavennus 1-2.

4. Erä 2-2 (1-8)

Tero aloitus ohi. Pakka hajalla, seiftailuu sekä molemmilta pitkiä pussitus yrityksiä. Nyksy aloittaa pussitukset luikalla kulmaan, kohdepallo keskelle, luikka keskelle, kohde kulmaan kunnon alajengalla, hiljainen luikkayritys kulmaan käkää kohdepallon kanssa. parit lyönnit vuorooin ja Nyksy pussittaa taas luikan kulmaan, kohdepallon keskelle, luikka kulmaan ohi.

Seiftailu vaihe menossa. Nyksylle pallot 6-0. Terolta pehmeä alapallo luikka kulmaan piikkien väliin. Tero aloittaa pussitukset kohteella kulmaan, pitkä luikka kulmaan ohi. Nyksy vastaa vakuuttavalla luikalla ja kohde keskelle ja tasoittaa erät 2-2.

5. Erä 3-2 (8-0)

Nyksy aloitus ohi. Tero hiljainen lähi liru luikka kulmaan, kohde kulmaan, luikka keskelle, kohde kulmaan, luikka kulmaan, kohde kulmaan ja oma meinaa pudota käkestä keskelle mutta jää ihan pussin reunalle, seiftillä 6 pallon sarjan lopetus. Nyksyltä seifti epäonnistuminen, mutta Tero ei saa luikka keskelle. seiftailluu. Tero luikka kulmaan ja kohde keskelle ja erän kuittaus 8-0.

6. Erä 4-2 (8-2)

Teron aloitus ei uppoa. Seiftailuu pakka päässä. Pussitus yrityksiä keskelle ja seiftii samalla. Nyksyltä pitkä luikka aloituspäähän ei uppoa ja Terolle aukeaa mesta. Tero ei erehdy ja luikka keskelle, käsipallo keskelle, luikka keskelle, käsipallosta kohde kulmaan, luikka keskelle, venytys kohde kulmaan, vallista luikka piikien kauta pihalle, Terolle 6 pallon sarja. Nyksyltä todella hieno pitkä luikka kulmaan, kohde kulmaan, hiljaine liru luikka ohi seiftinä. Seiftailuu. Terolta pitkä luikka yritys aloituspäähän ja koppaan, kohde kulmaan erä voitto palloin 8-2. Tero ottaa erien väliin tauon.

7. Erä 5-2 (8-5)

Nyksy aloittaa ja luikka ei uppoa. Tero kuittaa heti pakan kautta luikan kulmaan, kohde kulmaan, luikkaa samaan kulmaan ei uppoa. Nyksyltä heti perään luikka keskelle, mutta kohde käsipallo pussitus epäonnistuu. Molemmilta epäonnistuneita pussitus yrityksiä. Seiftailuu. Nyksyltä hieno pitkä luikka kulmaan, kohde keskelle, luikka yritys kulmaan jää lähelle. Terolta pussitus ohi. Nyksy rankaisee luikalla kulmaan, kohde kulmaan kunnon alapallolla, keskiluikka ei uppoa. Seiftailuu + pussitus yrityksiä. Nyksyltä hiljainen liru luikka piikkien väliin. Terolle jää Nyksyn seifti yrityksestä luikka paikka keskelle ja sinne menee, kohde luukkupallo varmasti koppaan, luikka kulmaan, kohde käsipallo keskelle, luikka kulmaan, kohde käsipallo kulmaan ja 6 pallon mahtavalla sarjalla erä voittoon 8-5 lukemin sekä FINAALIIN 5-2 erävoitoin. 

Tero Räisäsen haastattelu pelin jälkeen

http://sm.sbil.fi/Videot/Tero-Semi2.MP4

------------------------------------------------------

 

Finaali: Jarno Ahola EBK vs. Tero Räisänen OBK 0-5 (7-8, 6-8, 6-8, 5-8, 2-8)

------------------------------------------------------

Räisänen voittaa teikkauksen ja aloittaa. 

1. Erä 0-1 (7-8)

Aloitus pesään, kohde keskelle, luikka keskelle, kohde kulmaan, pitkä luikka kulmaan, kohde kulmaan, hankalahko kohde kulmaan ohi. 6-0.
Räisänen koittaa pitkää luikkaa kulmaan, ohi. Ahola kohde keskelle, luikka kulmaan ohi. 6-1. 
Ahola seiftiluikka kulmaan, kohde keskelle, luikka kulmaan, kohde kulmaan, hankala kohde kulmaan ohi. 6-5. 
Ahola reikäpallo keskelle, 6-6. Räisänen luikka keskelle, seifti.7-6.
Ahola pitkä luikkakoitos täpärästi ohi. Räisänen hyökkää kohdetta kulmaan, mutta niukasti ohi. Ahola kohde keskelle ja seifti. 7-7.
Räisänen partti.

2. Erä 0-2 (6-8)

Ahola aloitus ohi. Räisänen kuuden sarja, ja luikka tunttaa reikään. Ahola seiftiluikka pakilla kulmaan, kohde keskelle, lirutusluikka kulmaan ohi.
Räisänen tiukka seifti pallon taaksen, Ahola purkaa pystykepillä.
Ahola luikka kulmaan, kohde kulmaan, luikka kulmaan ohi.
Ahola pitkä luikka kulmaan, kohde kulmaan, luikka kulmaan ohi. 6-6. 
Aholan seifti epäonnistuu ja Räisäselle jää luikka alle, mutta ohi.
Räisänen luikka keskelle ja kohde keskelle.

3. Erä 0-3 (6-8)

Räisänen aloitus ohi. 
Pitkän seiftitaistelun jälkeen pallo jää reikään jonka Räisänen lyö kyydillä pesään, tuuripallo menee samalla. Jatko ohi. Ahola kohde keskelle, mutta luikka keskelle ohi. Pallot ovat muutamaa lukkunottamatta, sivuvallissa.
Ahola kohde kulmaan, seifti hieman epäonnistuu ja Räisäselle jää paikka, luikka kuitenkin ohi. Pallot edelleen sivuvallissa.
Ahola pitkä luikka kulmaan, kohde keskelle, 4-2.
Ahola kohde keskelle, mutta jatko ohi. Räisänen tuuripallo kulmaan.  5-3.
Räisänen tekee reikäpallon kulmaan. 5-4. Ahola virhe. Räisänen pallo pois ja seifti. 5-5.
Räisänen luikka kulmaan, kohde kulmaan, parttipallo tunttaa reikään. Ahola tekee, mutta ei jatkopaikkaa, seifti. 6-7.
Todella pitkä erä päättyy lopulta Räisäsen tekemään reikäpalloon.

4. Erä 0-4 (5-8)

Ahola aloitus pesään, kohde kulmaan, luikka keskelle, käsipallo ohi. Räisänen luikka keskelle, kohde keskelle, luikka kulmaan, kohde kulmaan, kulmaluikka ohi. 3-4. Ahola kohde kulmaan, keskiluikka ohi. 4-4.
Ahola kohde keskelle, keskiluikka ohi. 5-4. Räisänen luikka kulmaan, kohde kulmaan, kulmaluikka ohi. 5-6. 
Räisänen luikka kulmaan, kohde kulmaan.

5. Erä

Räisänen aloitus pesään, kohde kulmaan, luikka keskelle, kohde kulmaan, luikka keskelle, kohde keskelle, kohde kulmaan, seifti. Hieno seiskan sarja.
Ahola luikka keskelle, kohde keskelle, hankala luikka kulmaan ohi. Räisäselle jää partin paikka, kohde kulmaan ja SUOMEN MESTARUUS.

Tero Räisäsen haastattelu pelin jälkeen

http://sm.sbil.fi/Videot/Tero-Finaali.MP4

------------------------------------------------------

 

The Dynamic Pyramid SM 2017 lopputulokset:

13.-14.5.2017      
THE DYNAMIC PYRAMID SM PVK / THE HOUSE 27.5.2017    
  voitetut otteluthävityt ottelutvoitetut    eräthävityt    erätpallosuhde (jos tarvittu)RG-pisteet
  
1Tero Räisänen OBK60266-24
2Jarno Ahola EBK51217-21
3Juho Nykänen KaKa41188-18
4Mika Juola OBK411613-17
5Nikolai Lomakin HBK4218133614
6Joni Ahola EBK4218143413
7Jesse Hämäläinen PVK4215123412
8Olli Muotka JamP421815911
9Henri Mäki OBK22118-910
10Joonas Vartia HyvBK221211329,5
11Markku Koponen HSK221010-139
12Janne Pekkola KaKa22911-238,5
13Santeri Saarinen EBK221110-108
14Tuomas Komi EBK221010-117,5
15Jori Manninen PVK221011137
16Juha Auno ToK2279-206,5
17Jari Teittinen HBK1256-286
18Kari Timosaari OBK125715,5
19Matti Hämäläinen PVK1246-195
20Jesse Salovaara KaKa1269-174,5
21Kim Laine EBK1258-254
22Kari Puuska HBK1236-263,5
23Pekka Verho EBK1238-153
24Lasse Kankare PVK1238-303
25Panu Pekkala EBK0246-122,5
26Jarmo Tainio PVK0226-172,5
27Jukka Kontio EBK0226-222
28Tero Parikka HyvBk0216-202
29Valtteri Meronen PVK0216-291,5